… [Hérakleitos] Nepotřeboval lidí ani pro své poznatky, na ničem, nač se jich snad mohl otázat a co se ostatní mudrci před ním snažili vyzvědět, mu nezáleželo. Mluvil s pohrdáním o takových dotazujících se, paběrkujících, krátce historických lidech.
—
F. Nietzsche: Filosofie v tragickém období Řeků, par. 8.
Původní zvýraznění zachováno.
Filosofie v tragickém období Řeků-skvělá kniha
@Jan
No skvělá… jak se to vezme: rozhodně je zajímavá jako exkurz do řecké filosofie. I když to mě až zas tak nezajímá.
Podstatná je dle mě v tom, že v ní Nietzsche jako v jediném svém díle dává najevo -i když nepřímo- jak jej chápat. Svým způsobem „vysvětluje“ když říká, co je mu sympatické.
Ne že by mi na tom zas tak záleželo, ale už se mi tu sypala na hlavu hromada kritiky, že překrucuji jeho myšlenky, že mu rozumím jak jen chci a blablabla… Stejně tak jsem viděl nějaké publikované výklady jeho učení – většina makulatura na n-tou…
Nietzschemu (stejně jako Klímovi) by nejspíš vůbec nezáleželo na nějakých výkladech jejich děl. Podstatné by pro ně bylo jedno: velikost člověka a myšlenky jež s jejich díly nějak zachází. V případě „velikosti“ by jim, dle mne, bylo i účelové překroucení jejich díla sympatické. Vlastně opravdu velká myšlenka či člověk by jejich dílo překroutit nemohli bez ohledu na to, co by o něm tvrdili.
Vraťme se ale k „Filosofie v tragickém období Řeků“. Kdyby bylo někdy v budoucnu třeba podat „exaktnější! vysvětlení Nietzschova díla, tak by se určitě mělo čerpat v této knize.
Dnes,kdy jsou knihovny zavaleny hnojem, Mi tyto díla svítí.
Znám taky spousty fanoušků Nietcheho,kteří jako mouchy na mucholapku
se lepí na svůj idol.
Na základce a snad i na střední mi často bylo vtloukáno do vědomí
že Nietchie byl zlý nacista apod.
Skvělé knihy:)) jsou taky:
Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti
Soumrak model, čili Jak se filosofuje kladivem